İPLE YÜZ GERME

Cilt altına yerleştirilen ipler, dokuda kontrollü yara oluşumu, yara iyileşmesi, mekanik stimulasyon, yapısal destek, yabancı cisim reaksiyonu mekanizmaları ile deri rejuvenasyonu sağlar. Sonuçta yeni damar oluşumu, yağ hücrelerinin parçalanması, lifting, fibroblast uyarımı ve kollajen sentezinin artması sağlanır.

İşlem esnasında mekanik etkiyle lifting etkisi görülmekle birlikte esas etki 6 hafta sonra kollajen sentezinin artmasıyla başlar, sonrasında sıkılaşma sağlanır.İşlem lokal anestezi altında , cilt antisepsisi sağlandıktan sonra gerçekleştirilir. İplerin kalıcılık süresi kullanılan ip çeşidine göre 6 ay- 2 yıldır. Cilt yapısı çok ince veya çok kalın olan kişiler, kanama pıhtılaşma problemi yaşayan kişiler, çene kısmında aşırı sarkması olan kişiler, emziren ve gebelerde iple yüz germe önerilmez.

İşlem sonrası dikkat edilecek hususlar vardır:

Yüze bir gün su değdirilmemelidir, makyaj yapılmamalıdır. İlk 7-10 gün ağzın çok geniş açılması (özellikle diş muayene ve tedavileri bu sürede ertelenmelidir), abartılmış mimiklerin yapılması ve sert yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Hastanın 5 gün ağır egzersizlerden uzak durması, ani sıcaklık artışı ortamlarından (sıcak buhar banyosu, sauna ve solarium vb) uzak kalması gerekir. Yüzün ovuşturulması (masaj, peeling ve lazer epilasyon) ve yüz üstü yatmak, güneş ışınları ve solaryum 3 hafta süre ile yasaklanmaktadır.

İşlemin ardından ilk birkaç gün içerisinde hafif bir kaşıntı hissi, yanma ve batma, bazı şişlik, kızarıklık veya morluklar olması doğal olarak karşılanmaktadır. Bunları azaltmak için buz kompresi uygulanabilir.

Herhangi bir ağrı hissedildiği takdirde ağrı kesiciler kullanılabilmektedir. İşlem sonrasındaki ilk günde başın özellikle uyurken bir kaç yastık desteği ile yüksekte tutulması şişlikleri (ödemi) azaltmaya yardımcıdır.

Olası enfeksiyonu önlemek için 5-7 gün süre ile ağızdan ve sürme antibiyotik tedavisi verilebilir.