DOLGU INJEKSIYONU

Hyaluronik asit cildin temel elemanlarından biridir, doğal olarak hücreler arasında bulunmaktadır, cildi nemli kalmasına yardımcı olur. Bu yüzden hyaluronik asit en sık tercih edilen dolgu maddesidir.

Hyaluronik asit deriye injekte edildiği zaman, vücudun kendi hyaluronik asiti ile birleşerek, kendi hacminin 1000 katı kadar su çekme kapasitesine sahip olur.

Hyaluronik asit deri tarafından kolay tolere edilen en sık kullanılan dolgu maddesidir.
Dolgu maddesi injeksiyonu, yüzdeki ince ve derin kırışıklıkların doldurulması, dudakların ve konturunun dolgunlaştırılması, yanaklar, çene, göz çevresi ve şakaklara hacim verilmesi, akne ya da diğer nedenlerle oluşmuş derin izlerin giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır.
Hyaluronik asit hızlı ve kolay uygulanmasının yanı sıra, yüz bölgesinde sonucun hemen elde edilmesine olanak sağlar. Dolgu enjeksiyonundan sonra doğal bir görünüm sağlanır, normal aktivitelerinize hemen geri dönebilirsiniz.

Dolgu maddesi injeksiyonu ince bir iğne ile yapılır. İşlem 15-30 dakika sürer, etkisi kullanılan materyale göre 6-24 ay sürer. Bu etkinin kalıcılığı kullanılan maddenin tipi dışında dolgu yapılan saha ve hastaya özgü niteliklere göre değişkendir. 2 hafta sonra tamamlayıcı 2. seans yapılabilir.

Uygulayan kişinin uzman ve tecrübeli olması önemlidir.

Lokal anestezik bir krem ile 30-45 dakika süren bir anestezi yeterli olmaktadır. Yüz dolgusu çok rahat tolere edilebilir. Dudak sinir yoğunluğu açısından çok zengin bir bölge olduğu için dolgunlaştırma işleminde diş hekimlerinin uyguladığı anestezi tercih edilebilir.

Çok ender olmakla birlikte tedavi edilen bölgede birkaç saat süren hafif bir şişme, hafif kızarıklık, kaşınma, sertlik, morluklar görülebilir. İşlem sonrası buz uygulanması şikayetleri hafifletebilir. Allerjik reaksiyonlar çok nadirdir. Yüz dolgusundan sonra iki gün ağır spor yapılmamalıdır. Aşırı sıcak banyo yapılmamalıdır. Yüze hafif masajlar yapılabilir.