KİMYASAL PEELİNG

 

Kimyasal solüsyonlar (glikolik asit, laktik asit vb) kullanarak derinin üst tabakasını soyma ve cildi yeniden yapılandırma işlemidir. Kolay, güvenli ve modern bir sistemdir. Bu işlemle cilt daha canlı, esnek, pürüzsüz ve parlak olur.

Leke tedavisi (melasma, çillenme vb), akne tedavisi ve antiaging amaçlı uygulanmaktadır. Deride oluşturulan soyulmanın ardından yeni deri gelir. Yeni gelen cildin dokusu ve rengi daha düzgün ve daha homojendir. Hastanın derisinin durumuna göre bir asit solüsyonu seçilerek hastane şartlarında uygulanabilir. Deri, yağlarından arındırıldıktan sonra tedavi alanına uygulama yapılır. İşlem esnasında 1-10 dakika kadar hafif yanma ve batma görülebilir.

İşlem sonrası normal günlük yaşama hemen dönülebilir. İstenilen sonuçları elde etmek için birkaç seans gerekebilir. 1-5 gün süren kızarıklıklar ve hafif soyulmalar görülebilir. Ciltte oluşan kabuklar kesinlikle soyulmamalıdır. Sadece hekim tarafından önerilen nemlendirici prepatlar kullanılmalıdır. Ayrıca güneşten korunmaya dikkat edilmelidir. Peeling yapılacak yüzeyde açık uçuk bulunuyorsa, derin güneş yanığı, açık yara ve enfeksiyonlar varsa, izotretinoin tedavisi gören ya da yakın zamanda görmüş kişilere kimyasal peeling uygulanmaz.